Rozpoczynamy kolejny program związany z utwardzaniem ulic gruntowych. Na następnych 10 osiedlowych drogach pojawią się płyty ażurowe. Twardą nawierzchnię w pierwszej kolejności zyskają ulice: Łucka, Przyłubska, Okopowa oraz Pelikanowa.

Do pilotażowego przedsięwzięcia wybrane zostały ulice znajdujące się na osiedlach, na których znajduje się najwięcej gruntówek. Z programu wykreślono ulice, które w najbliższych latach mogą liczyć na kompletną przebudowę w oparciu o funkcjonujący od 2016 roku Wieloletni Program  Utwardzania Ulic Gruntowych, który zakłada kompleksowa przebudowę pasa drogowego. Na ulicach utwardzanych płytami ażurowymi nie będą też w najbliższych latach prowadzone prace związane z uzbrojeniem podziemnym. Warto jednak podkreślić, że rozbiórka i odtworzenie takiej nawierzchni jest stosunkowo proste (np. w trakcie usuwania awarii na podziemnych sieciach).

– Chcemy wykorzystywać każdą szanse, która pozwala szybciej zmieniać miasto – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz. – Dlatego rozpoczynamy pilotaż związany z utwardzaniem ulic gruntowych płytami ażurowymi. Na tego typu działania możemy sobie pozwolić dzięki wcześniejszemu zabezpieczeniu środków i pozyskaniu unijnego dofinansowania  na kluczowe  inwestycje związane z rozbudową najważniejszych ulic np. Grunwaldzkiej, Kujawskiej oraz na kompleksową rewitalizację miasta np. Stary Rynek czy Młyny Rothera. Zakończenie prac planowane jest w ciągu 3 miesięcy od momentu podpisania umowy. W trakcie wyboru wykonawcy oceniane będą cena oraz termin realizacji prac. Zależy nam na ograniczaniu utrudnień w trakcie inwestycji.

Obecnie ogłoszony został przetarg na pierwszy pakiet ulic utwardzanych płytami ażurowymi. Twardą nawierzchnię w pierwszej kolejności zyskają  ulice: Łucka, Przyłubska, Okopowa oraz Pelikanowa.  Płyty ażurowe będą układane na podbudowie z kruszywa i podsypce. Z obu stron jezdnie będą ograniczone krawężnikami stabilizującymi całą konstrukcję drogi. – Szacujemy, że koszty budowy tego typu dróg mogą być trzy-czterokrotnie niższe, niż w przypadku nawierzchni asfalto-betonowych. Są jednak mniej odporne na uszkodzenia. Dlatego na wszystkich tego typu ulicach  przeanalizujemy wprowadzenie ograniczenia tonażowego – wyjaśnia dyrektor ZDMiKP, Jacek Witkowski.

Konstrukcje z płyt ażurowych są stosowane zazwyczaj pod lekki ruch lub jako konstrukcje tymczasowe. Jeśli sprawdzą się na bydgoskich gruntówkach będą stosowane częściej, co pozwoli szybciej nadrabiać zaległości. Większość ulic o nawierzchni gruntowej, które obecnie funkcjonują w mieście pochodzi z II połowy XX wieku. Wówczas powstawały osiedla z zabudową jednorodzinną, ale bez  infrastruktury (m.in. kanalizacji deszczowej, ulic, gazu, sieci ciepłowniczej).

W ostatnich latach dzięki działającym już programom utwardzonych zostało blisko  50 ulic. Najwięcej inwestycji realizowanych było w oparciu o Inicjatywy lokalne (ponad 30 zadań związanych z infrastrukturą drogową). Ulice osiedlowe były utwardzane też w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski (m.in. na osiedlu Wyżyny).  Bezpośrednio z budżetu miasta sfinansowano też budowę ulic mających istotne  znaczenie w układzie transportowym oraz z myślą o rozszerzaniu oferty  komunikacji publicznej( min ul. Matki Teresy z Kalkuty, Wąbrzeska, Trybowskiego). Trwa też realizacja pierwszej edycji   Wieloletniego Programu Utwardzania Ulic Gruntowych (do połowy przyszłego roku planowane jest sfinalizowanie prac na wszystkich 16 ulicach objętych programem, obecnie 4 zadania są zakończone).

Ulice przebudowane w latach 2011-17

Bezpośrednio z budżetu miasta:

– Wąbrzeska
– Matki Teresy z Kalkuty
– Trybowskiego
– Jasiniecka
– Andersa (część północna)
– Bydgoskich Olimpijczyków
– Cmentarna
– Styki
– Wczasowa,
– Rynarzewska
– Ziemska
– Prosta

W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski:

– Złotowska
– Człuchowska
– Norweska
– sięgacze na Białostockiej

W oparciu  o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych:

– Siedlecka cz.południowa
– Świekatowska
– Ptasia
– Pingwinowa

W oparciu o Inicjatywy lokalne 25/75:

– Kartuska
– Poziomkowa
– Orna (parking)
– Certowa
– Bułgarska
– Borowikowa
– Koźlakowa
– Białogardzka 23 (sięgacz)
– Kokosowa
– Makowa
– Bluszczowa
– Górzyskowo
– Rydzowa
– Kalinowa
– Czeremchy
– Biniaka
– Szafirowa (parking)
– Przyleśna
– Księżycowa
– Darłowska
– Kosińskiego,
– Kuczmy
– Wiosenna
– Lipieniowa
– Delfinowa

Ulice w trakcie realizacji: 

Bezpośrednio z budżetu miasta:
– Niziny (wraz z Trasą Uniwersytecką,)
– Okopowa, Zielona, Wyrzyska, Papuzia, Czapla, Wronia (odcinki wraz z Grunwaldzką)

W oparciu  o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych (tryb zaprojektuj i wybuduj):

– Gawronia (prace budowlane)
– Pijarów  (zezwolenia na realizacje)
– Siedlecka cz. północna (finisz prac  projektowych)
– Byszewska (finisz prac  projektowych)
– Osada (finisz prac  projektowych)
– Leszczyna (finisz prac  projektowych)

W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski:

– Ślusarska

W oparciu o Inicjatywy lokalne:

– Os. Rzemieślnicze

Ulice, gdzie wkrótce zlecone zostaną prace:

Bezpośrednio z budżetu miasta:

– Rybaki,  Frycza-Modrzewskiego, Promenada,  Rakowa (wraz z rewitalizacją Starego Fordonu)

W oparciu  o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych (tryb zaprojektuj i wybuduj):

– Sanatoryjna
– Piaski
– Botaniczna
– Łubinowa
– Kapliczna
– Siewna
– Podleśna

W oparciu  o Bydgoski Budżet Obywatelski:

– Celna
– Gersona

Pilotaż z płytami ażurowymi:

– Łucka
– Okopowa (sięgacz)
– Przyłubska
– Pelikanowa
– Karasiowa
– Sybiraków
– Borowiacka
– Orna
– Warneńczyka

– Liściasta

W oparciu o Inicjatywy lokalne 25/75:

– Wieluńska
– Cytrusowa
– Krzywa i Podnóże
– Paprocia
– Homarowa
– Krabowa
– Ruczaj
– Legnicka
– Swiętopełka
– Ciernikowa
– Dorszowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj